Seher Genç’i yaralayıp annesini katleden Davut Yiğitsoy’a ağırlaştırılmış müebbet

İzmir’de, şiddet uyguladığı Seher Genç’i (31) tabancayla yaralayıp, annesi Aysel Genç’i (62) katleden tutuklu sanık Davut Yiğitsoy (39), ağırlaştırılmış müebbet ve 19 yıl hapse çarptırıldı. Mahkeme heyeti, Yiğitsoy’un cezasında indirim uygulamadı.

DHA’nın haberine göre olay, 13 Mart’ta saat 20.00 sıralarında, Karabağlar ilçesi Ali Fuat Cebesoy Mahallesi 9593 Sokak’ta meydana geldi. Uyuşturucu kullanan Davut Yiğitsoy, birlikte yaşadığı Seher Genç’e şiddet uyguladı. Yiğitsoy, daha önce de bacağından tabancayla yaraladığı Genç’e eziyetlerini her geçen gün artırarak sürdürdü.

DHA’nın haberine göre olay günü ise kahve kutusunda uyuşturucu kırıntısı bulan Seher Genç, akşam eve gelen Yiğitsoy ile bu konuyu konuşmak isteyince tartışma çıktı. Seher Genç, misafir olarak yanında olan annesi Aysel Genç ile evi terk etmek amacıyla valizini toplayıp apartmanın dışına çıktı. Anne ve kızı, taksi beklerken, yanlarına gelen Davut Yiğitsoy, tabancayla Seher Genç’i 7 yerinden yaralayıp, Aysel Genç’i ise öldürdükten sonra kaçtı. Polis tarafından yakalanan Davut Yiğitsoy, tutuklandı.

Davut Yiğitsoy hakkında, İzmir 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. İddianamede Yiğitsoy için ‘kadına karşı canavarca hisle öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘öldürmeye teşebbüs’ suçundan 9 yıldan 15 yıla kadar, ‘uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti’ suçundan 15 yıldan az olmamak üzere hapis, ‘eziyet’ suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve ‘ruhsatsız silah bulundurma’ suçundan 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası istendi.

8 MART’TA CEZAYA ÇARPTIRILDI

Dünya Kadınlar Günü’nün kutlandığı 8 Mart’ta cinayetle ilgili karar duruşması görüldü. Duruşmaya tutuklu sanık Davut Yiğitsoy, taraf avukatları katıldı. Savcı, esas hakkındaki mütalaasını okudu. Ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı.

Mahkeme, sanık Davut Yiğitsoy’u Aysel Genç’e yönelik eylemi nedeniyle ‘kadına karşı kasten öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Seher Genç’in yaralanmasına ilişkin de ‘kadına karşı kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan 18 yıl hapse çarptırdı. Davut Yiğitsoy’a ‘ruhsatsız tabanca bulundurmak veya kullanmak’ suçundan ise 1 yıl hapis ve 30 tam gün karşılığı 600 TL adli para cezası verildi. Mahkeme takdiri indirim uygulamadı.

‘VERİLEN KARAR İLE BİR NEBZE OLSUN ACIMIZ HAFİFLEDİ’

Seher Genç’in Avukatı Fırat Ay, “Verilen karar ile bir nebze olsun acımız hafifledi. Kadına karşı işlenen öldürme suçu ve öldürmeye teşebbüs suçu cezasız kalmadı. Yerel mahkemece verilen karar doğru bir karar. Bir daha bu tür olayların yaşanmaması temennisinde bulunuyoruz” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x